Jolanta Deredas

 

SCENARIUSZ  LEKCJI

 

 

Ścieżka międzyprzedmiotowa: edukacja projakościowa

Typ szkoły: Technikum Poligraficzne w ZSP nr 18 w Łodzi

Poziom kształcenia: podstawowy (klasa czwarta)

Dział programowy, numer programu: program własny, wdrożeniowy

Przedmiot: godzina do dyspozycji wychowawcy

Temat lekcji: Jak wdrażać zasady TQM w szkole?

Wymiar czasu: 45 minut

 

Cele kształcenia:

 

  1. ogólne:

 

·        zapoznanie ucznia z zasadami TQM,

·        zapoznanie ucznia z etapami wdrażania TQM,

·        kształcenie umiejętności wykorzystania nabytych wiadomości w sytuacjach życia szkolnego,

·        kształcenie zdolności komunikacyjnych uczniów,

·        kształcenie umiejętności wyrażania sądów,

·        kształcenie umiejętności współpracy w grupie i samooceny;

 

  1. operacyjne:

 

·        uczeń wymienia  zasady TQM,

·        uczeń wyjaśnia cel przestrzegania zasad TQM i ich realizacji w szkole,

·        uczeń rozróżnia poszczególne etapy realizacji zasad TQM w szkole,

·        uczeń opracowuje w swojej grupie projektowej koncepcję podnoszącą konkurencyjność i rangę szkoły,

 

Metody kształcenia: pogadanka, dyskusja, metoda inscenizacji, praca pod kierunkiem

          nauczyciela, prezentacja projektów

 

Formy pracy: praca z całą klasą, praca w grupie, praca indywidualna

 

Środki dydaktyczne:

- podręcznik dla uczniów: Ingmar Holtz „ Technika doskonalenia jakości” WSiP W-wa, 1999.

- J. Bonstingl „Szkoły jakości. Wprowadzenie do Total Qality Management”.CODN,W-wa,1995

            - foliogramy

            - plakaty

            - arkusz samooceny

 

Typ lekcji: wprowadzająco-ćwiczeniowy

 

PRZEBIEG LEKCJI

 

1. Czynności organizacyjne                                                                                     (ok.1-3 min)

Sala lekcyjna przygotowana jest do pracy w czterech grupach. Nauczyciel wita uczniów. Uczniowie wchodząc do klasy losują kartkę z numerem grupy i zajmują miejsca.

 

2. Wprowadzenie                                                                                                     (ok. 10 min.

Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji oraz celami kształcenia. Wyzwala w uczniach motywację do pracy uświadamiając im, że wykonywane przez nich zadania dydaktyczne bezpośrednio lub pośrednio związane będą z ich osobistymi potrzebami.

3. Realizacja zadań podstawowych                                                             (ok. 20 min)

Zadanie dla grupy pierwszej:

Zaplanuj pierwszy etap TQM w szkole uwzględniając potrzeby szkoły

Zadanie dla grupy drugiej:

Zaprojektuj, w jaki sposób wykonałbyś zaplanowany etap.

Zadanie dla grupy trzeciej:

Zaprojektuj, w jaki sposób sprawdziłbyś realizację zasad TQM w szkole.

Zadanie dla grupy czwartej:

Zaprojektuj, w jaki sposób poprawiłbyś realizację zasad TQM w szkole.

 

 

 Realizacja projektu przez poszczególne grupy                                   

 

            - określenie kryteriów oceny sukcesu

            - określenie sposobu kontroli przebiegu realizacji projektu wraz z jego bieżącą oceną

              

            - stała pomoc organizacyjna dla zespołu koordynującego podczas przygotowywania

              i realizacji wszelkich pomysłów związanych z projektem

 

Nauczyciel bacznie obserwuje pracę uczniów w poszczególnych grupach służąc im pomocą.

 

 

4. Podsumowanie lekcji (rekapitulacja)                                                                 (ok. 10 min. )

a) nauczyciel proponuje stworzyć plakat obrazujący cykl Deminga dotyczący działań podjętych przez cztery grupy ( tzw. TQM w szkole )

b) ocena pracy grup i poszczególnych uczniów

 

5. Arkusz samooceny dla uczniów „Jak współpracuję z innymi w grupie”    (ok. 1-3 min.)

 

 

Punkty (0-5 pkt.)

Dzieliłem się z innymi członkami grupy moją wiedzą i opiniami na omawiany temat.

 

Pytałem innych o informacje i opinie.

 

Podsumowywałem pomysły zgłaszane przez wszystkich członków grupy.

 

Prosiłem innych członków grupy o pomoc, kiedy jej potrzebowałem.

 

Pomagałem innym członkom grupy, gdy prosili o pomoc.

 

Upewniłem się, czy wszyscy rozumieją zagadnienia, nad którymi pracowaliśmy w grupie.

 

Pomagałem grupie skupić się na pracy, którą mieliśmy wykonać.

 

Dbałem o to, aby wszyscy członkowie grupy zostali włączeni do pracy

 

 

 



powrót