Jolanta Deredas

                                                                                                                      25.01.2005r

 

 

SCENARIUSZ  LEKCJI CHEMII W KLASIE I Technikum

 

TEMAT: Roztwory.

 

Cele lekcji:

 

  1. Uczeń zna i rozumie prawa, pojęcia i zjawiska chemiczne, posługuje się terminologią i symboliką chemiczną związaną z :

a)      roztworami wodnymi i ich stężeniem

- wykazuje się znajomością i rozumieniem pojęć :

·        rozpuszczanie,

·        rozpuszczalnik,

·        substancja rozpuszczona,

·        roztwór nasycony i nienasycony,

·        rozpuszczalność,

·        stężenie roztworu,

- opisuje różnice pomiędzy roztworem właściwym zawiesiną;

- podaje metody rozdzielania składników roztworów właściwych i zawiesin

b)   uczeń opisuje właściwości najważniejszych pierwiastków i związków chemicznych ich zastosowania :

            - opisuje przyczyny powstawania najbardziej  powszechnych zanieczyszczeń środowiska naturalnego;

c)   uczeń przedstawia i wyjaśnia zjawiska i procesy chemiczne :

            - określa jakościowo wpływ różnych czynników na przebieg reakcji chemicznych.

 

2.   Uczeń wykorzystuje i przetwarza informacje:

a)   odczytuje i analizuje informacje przedstawione w formie :

            - tablic chemicznych, tabeli, wykresu, schematu, rysunku ( odczytuje i interpretuje informacje z tablic chemicznych, wykresów i tablic rozpuszczalności );

b) uzupełnia brakujące informacje na podstawie analizy tablic chemicznych, tabeli, wykresu, schematu, rysunku i tekstu :

            - uzupełnia brakujące dane na podstawie informacji podanych w formie :

 

·        rysunków przedstawiających przebieg doświadczeń,

·        wykresów,

·        tablic chemicznych,

·        tabel;

c) selekcjonuje, porównuje informacje :

- dokonuje selekcji i analizy informacji podanych w formie :

·        rysunków przedstawiających przebieg doświadczeń,

·        wykresów,

·        tablic chemicznych,

·        tabel;

d) przetwarza informacje według podanych zasad :

- konstruuje schematy, rysunki, tabele, wykresy

·        konstruuje wykresy wg podanych zależności ;

·        przedstawia przebieg doświadczeń w postaci schematycznych rysunków ;

·        konstruuje tabele prezentujące określone dane ;

- formułuje opisy przedstawionych zjawisk, procesów :

·        opisuje słowami lub za pomocą rysunku ( schematu ) przebieg doświadczeń, zjawisk, lub procesów ;

e) wykonuje obliczenia chemiczne :

- oblicza masę substancji, rozpuszczalnika i roztworu, objętość rozpuszczalnika i roztworu, gęstość roztworu, mając odpowiednie dane.

3. Uczeń rozwiązuje problemy, tworzy i interpretuje informacje:

 

a) wyjaśnia przebieg zjawisk spotykanych w życiu codziennym, posługując się wiedzą  

    chemiczną w korelacji z innymi naukami przyrodniczymi ;

b) planuje typowe eksperymenty i przewiduje obserwacje :

            - projektuje metody rozdzielania składników mieszanin, w tym roztworów właściwych

            i zawiesin,

            - projektuje doświadczenia prowadzące do otrzymywania roztworów nasyconych i

            nienasyconych.

                                   Cele opracowane na podstawie standardów wymagań egzaminacyjnych.

 

 

 

     

 Metoda pracy:

 

            - eksperyment poznawczy,

            - metoda naprowadzająca z wykorzystaniem krzywych rozpuszczalności,

            - metoda aktywizująca uczniów.

 

Formy organizacyjne zajęć:

 

            - praca jednolita indywidualna i grupowa uczniów.

 

Środki dydaktyczne:

            - rzutnik i foliogramy,

- odczynniki chemiczne,

- arkusz pracy ucznia.

 

 

Tok lekcji

 

 

  1. Wstępne czynności organizacyjne.
  2. Wprowadzenie

 

-  przypomnienie wiadomości z gimnazjum –  roztwór, rozpuszczalnik, rozpuszczanie, krystalizacja ;

 

  1. Realizacja zadań lekcji :

- określenie pojęć : roztwór, rozpuszczalnik, rozpuszczalność, substancja rozpuszczona,

- sporządzanie i porównywanie różnych mieszanin,

- pomiar właściwości fizykochemicznych wody i roztworów,

- eksperymenty chemiczne,

- analiza wyników eksperymentów chemicznych.

.

 

 

  1. Podsumowanie lekcji :

 

- kryteria podziału roztworów,

- roztwory spotykane w życiu codziennym.

 

 

 

 

 

 

Praca domowa:

 

  1. Wśród podanych informacji dotyczących właściwości wody wskaż błędne:

 

a) gęstość w temperaturze pokojowej wynosi około 1 g / cm3 ,

b) krzepnie w temperaturze 0 0C,

c) miesza się z benzyną w stosunku 1/3,

d) reaguje z metalami szlachetnymi,

e) jest rozpuszczalnikiem polarnym,

f) w temperaturze 4 0C ma najmniejszą gęstość.

                                  

  1. Podaj 5 przykładów roztworów spotykanych w życiu codziennym.
  2. Podaj i wyjaśnij na czym polega najbardziej skuteczna metoda rozdziału mieszaniny dwóch cieczy o zbliżonych temperaturach wrzenia ( dla chętnych ) .

 

 

 

 

Konsultacja metodyczna:

doradca metodyczny chemii

Małgorzata Urbanowicz



powrót