SCENARIUSZ LEKCJI

 

Jolanta Deredas

 

 

Typ szkoły: LO

Poziom kształcenia: podstawowy

Temat lekcji: bezrobocie

Wymiar czasu: 90 minut

 

 

Cele kształcenia:

 

  1. Ogólne:

 

·        zapoznanie ucznia z podstawowymi pojęciami tj: bezrobotny, stopa bezrobocia, rodzaje bezrobocia, wiek produkcyjny itp.

·        kształcenie umiejętności komunikowania się

·        kształcenie umiejętności wykorzystywania nabytych wiadomości w sytuacjach życia codziennego

·        kształcenie umiejętności wyrażania własnych sądów

 

  1. Operacyjne:

 

·        uczeń wymienia rodzaje bezrobocia (kat A)

·        uczeń rozróżnia przyczyny bezrobocia i towarzyszące im rodzaje (kat B)

·        uczeń porównuje stopę bezrobocia w różnych regionach kraju (kat C)

·        uczeń wymienia czynniki wpływające na podaż i popyt na rynku pracy (kat B)

·        uczeń rozróżnia ekonomiczne i społeczne skutki bezrobocia (kat B)

·        uczeń dokonuje analizy wpływu polityki państwa na zwalczanie zjawiska bezrobocia (kat D)

 

Formy pracy:

 

- praca z całą klasą

- praca indywidualna

- praca w grupie

 

Metody kształcenia:

 

            - dyskusje

            - pogadanka

            - metody praktyczne

 

Środki dydaktyczne:

 

            - podręcznik WSiP „Przedsiębiorczość bez tajemnic”

            - karty pracy dla uczniów

            - epidiaskop + komplet wykresów ilustrujących wyniki ankiet

            - komputer

 

Załączniki: karty pracy dla uczniów

 

 

PRZEBIEG LEKCJI

 

1. Czynności organizacyjne                                                                                        1-3 min

2. Nawiązanie do bieżącego tematu lekcji

 

a) sprawdzenie pracy domowej                                                                      ok. 5 min

b) pytania wprowadzające                                                                              ok. 15 min

 

- jakie podmioty występują na rynku pracy?

- kto stanowi podaż a kto popyt na rynku pracy?

- kto to jest bezrobotny?

 

Nauczyciel rysuje wykres równowagi na rynku pracy

 

            c) podanie tematu i celów kształcenia jednostki lekcyjnej                                2 min

 

3. Realizacja zadań podstawowych

 

a) omówienie na wykresach bezrobocia dobrowolnego i przymusowego         ok. 8 min

 

Nauczyciel prosi uczniów o interpretację w/w wykresów

 

b) nauczyciel wykazuje relacje między zasobami siły roboczej,

    zatrudnionymi a bezrobotnymi                                                                     ok. 2 min

 

c) uczniowie maja za zadanie przyporządkować przyczyny bezrobocia

    do odpowiednich rodzajów bezrobocia w oparciu o informacje zawarte

    w podręczniku                                                                                           ok. 5 min

 

d) nauczyciel przedstawia dane statystyczne uwzględniające wpływ

    rodzaju wykształcenia na poziom bezrobocia                                              ok. 10 min

 

Nauczyciel prezentuje na podstawie wykresów sporządzonych w oparciu o

dane statystyczne wpływ rodzaju wykształcenia na poziom bezrobocia w ciągu

kilku lat w Polsce i wybranych krajach Europy                                                ok. 5 min

 

e) uczniowie samodzielnie wypełniają anonimowe ankiety na temat wpływu

    wykształcenia na bezrobocie                                                                       ok. 5 min

f) uczniowie sporządzają tabelę wyników opartą na przeprowadzonej

    ankiecie                                                                                                     ok. 10 min

g) nauczyciel dzieli w sposób losowy uczniów na grupy celem

    sporządzenia wykresów na podstawie tabeli przeprowadzonej ankiety        ok. 10 min

h) uczniowie interpretują i prezentują sporządzone wykresy i przy

    pomocy nauczyciela sporządzają wnioski

    (będzie to jednocześnie podsumowanie lekcji)                                            ok. 5 min

i) nauczyciel ocenia pracę poszczególnych grup i uzasadnia swoją ocenę

 

4. Podanie i omówienie pracy domowej                                                                     ok. 5 min

 

a)                        dla wszystkich:

 

Podaj jakie skutki może spowodować bezrobocie

 

b)                        dla chętnych:

 

W jaki sposób państwo przeciwdziała bezrobociu



powrót